سایت دوستدار کودک نحوه ایجاد این پیوندها

وضعیت شما و جنین (هفته 4)

وضعیت شما و جنین (هفته 4)

وضعیت جنین

وضعیت شما و جنین:  در این هفته جفت و جنین شروع به رشد می کنند، بلاستوسیتی که به بچه شما تبدیل خواهد شد، سفر ۶ روزه اش از لوله ی رحم تا رحم را طی کرده است.

به محض اینکه آن توپ کوچک سلولی در رحم شما لانه گزینی کرد، دستخوش تقسیمات بسیاری می شود، ابتدا به دو نیمه تقسیم می شود، نیمی جنین و نیمه دیگر جفت را تشکیل میدهند، به اضافه بند ناف، که تا زمان تولد مواد غذایی را به بچه منتقل می کند و مواد زاید را از او دور می کند.رشد رویان و کیسه آمنیوتیک

وقتی کیسه آمنیوتیک (کیسه آب) اطراف جنین تشکیل می شود، کیسه (Yolk) زرده، هم تشکیل می شود که بعدا به مجرای تخصصی گوارشی فرزندتان تبدیل خواهد شد.

سه لایه جنینی 

رویان حالا ۳ لایه مجزا از سلول ها دارد که به بخش های تخصصی بدنش تبدیل خواهند شد:

1: لایه داخلی، اندودرم، به سیستم گوارشی کبد و ریه ها تبدیل خواهد شد.

2: لایه میانی، مزودرم، به قلب، اندامهای جنسی، استخوانها، کلیه ها و عضلات تبدیل خواهد شد.

3: لایه بیرونی یا اکتودرم، که سیستم عصبی، موها، پوست و چشمها را تشکیل میدهد.

 

هفته اول تا هفته ۱۰ دوران رویانی نامیده میشود

در حقیقت دوران رویانی، دورانی است که بیشتر اندام های بدن نوزاد شکل می گیرد و به همین دلیل در این دوران عدم تماس با عوامل خارجی از اهمیت زیادی برخوردار است.

برخورد رویان با هر عامل خارجی که وارد بدن مادر شود او را به سمت ناهنجاری های مادرزادی می کشاند به همین دلیل است که بیشتر ناهنجاری جنین قبل از هفته دهم ایجاد میشود.

در حقیقت فرزند شما در هفته های اول تا هفته ۹، رویان نامیده می شود و از هفته دهم به بعد که بیشتر اندام ها شبیه به انسان می شود، جنین نامیده میشود.بازگشت به فهرست ↑

وضعیت بدن شما

لانه گزینی تخم

در ۴ هفته بارداری، بدن تان شدیدا در تقلا است، زیگوت و رحم شما در این هفته با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند. در بعضی از افراد، در اثر لانه گزینی خونریزی رخ می دهد که دلیل آن، جا باز کردن گروه سلولی درون دیواره ی رحم است.

خونریزی لانه گزینی، خیلی اندک است و معمولا به رنگ صورتی روشن، قرمز روشن یا قهوه ای روشن است و معمولا قبل از زمانی که برای پریودتان در نظر داشتید رخ می دهد. فکر نکنید پریود است و نگران آن هم نباشید، نشانه ی نادرست بودن وضعیت نیست. از این هفته به بعد ممکن است کمی فشار در شکم تان حس کنید و سینه های شما ممکن است کمی حساس تر شوند و حتی کمی بزرگ تر شوند. بین ۶ تا ۱۲ روز بعد از لانه گزینی، این توده شروع به آزادسازی هورمون بارداری می کند که به زودی خط روی تست بارداری تان را صورتی یا آبی می کند. جسم زرد (فولیکولی که تخمک را آزاد کرده) برای قوت دادن به بارداری، تا زمانی که جفت تشکیل شود، پروژسترون تولید می کند که زمان آن تقریبا ۶ هفته است.

بازگشت به فهرست ↑

نکات بیشتر

1: خود را در معرض افرادی که دخانیات استعمال می کنند قرار ندهید. تحقیقات نشان داده است که تحت دود قرار گرفتن، می تواند امکان سقط و بارداری خارج از رحم را افزایش دهد، یعنی اگر در منزل یا اطرافیان کسانی هستند که دخانیات مصرف می کنند، بهتر است از آنها فاصله بگیرید و مواظب خودتان و جنین باشید.

2: یوگا؟ مدیتیشن؟ مطالعه؟ خواندن قرآن یا هرچیزی که برای آرامش لازم است انجام بدهید. افرادی که استرس زیادی دارند ممکن است حاملگی آن ها به تاخیر بیافتد.

بازگشت به فهرست ↑

توصیه هایی برای پدران

آماده شدن برای ایفای نقش پدری

هیجان روزشماری برای مثبت شدن آزمایش بارداری همسرتان می تواند بسیار شدید باشد تا جایی که شما درباره ظاهر بچه و یا نحوه ایفای نقش پدری خیال پردازی می کنید.

الان زمانی است که باید ماساژ دادن را یاد بگیرید. تکنیکی که در ماه های آینده از آن استفاده خواهید کرد (مخصوصا زمانی که کمر همسرتان شروع به درد گرفتن می کند). همسرتان را با کمی روغن ماساژ غافلگیر کنید. اما از مدل بی بوی آن استفاده کنید. حس بویایی او الان احتمالا بسیار حساس هست. یک احتمال دیگر هم وجود دارد که باید حواستان به آن باشد، همسرتان در همه حالتها وساعتها، عمل ماساژ دادن را دوست ندارد. بنابراین همیشه از او بپرسید که آیا می خواهد که شما این کار را انجام دهید یا نه؟ اگر او می گوید نه به یاد داشته باشید که او دست رد به سینه شما نمی زند بلکه دارد به تغییرات ایجاد شده در بدنش واکنش نشان میدهد.

 

 

 

نظر دهید

   پاسخ دهید

   2 × پنج =

   نی نی لپ
   Logo
   بازیابی رمز عبور
   مقایسه موارد
   • کل (0)
   مقایسه
   0