سایت دوستدار کودک نحوه ایجاد این پیوندها

وضعیت بدن شما و جنین ( هفته 3 بارداری )

 

وضعیت بدن شما و جنین ( هفته 3 بارداری )

وضعیت جنین

بارداری و لقاح

وضعیت بدن شما و جنین : این هفته عمل تخمک گذاری انجام شده و فرزند شما، تغییرات مورد نیازش را برای تبدیل شدن از یک سلول به یک دختر یا پسر را آغاز کرده است.

وقتی اسپرم موفق، راهش را از لایه خارجی تخمک باز می کند، تخمک باردار شده و زیگوت یک سد درست می کند تا مانع از نفوذ سایر اسپرم ها شود ولی زیگوت شما برای مدت طولانی، تک نمی ماند!

طی روزها، به دو و سپس چهار سلول و همین طور إلى آخر، تقسیم می شود، تا وقتی که این گروه رو به رشد، حدود ۱۰۰ سلول را در بر بگیرد. بعضی سلول ها (Embryo) رویان را تشکیل میدهند، بعضی جفت را تشکیل میدهد.

   لانه گزینی

 

این توده سلول ها اکنون بلاستوسیت نام دارد و همانطور که تقسیم می شود، سفری را از لوله فالوپ (لوله رحم شما به رحم تان آغاز می کند، که این روند حدودا ۶ روز زمان می برد. آنجا خودش را در دیواره ی رحم جاگذاری می کند و تا زمان زایمان آنجا رشد می کند.

اگر می خواهید بفهمید که چطور این تک سلولی به یک دختر یا پسر تبدیل می شود می توانید از این آموزش بیولوژی جالب توجه، بهره ببرید:

تخمک بارور شامل ۴۶ کروموزوم است، ۲۳ تا از شما، ۲۳ تا از پدر. مادر همیشه کروموزوم X می دهد و پدر ممکن است کروموزوم های X یا Y بدهد. اگر اسپرمی که تخمک شما را بارور کرده کروموزوم X داشته باشد، زیگوت XX دختر می شود. اگر اسپرم حامل Y باشد، زیگوت XY شما پسر می شود.وضعیت بدن شما

تخمک گذاری و لقاح

در حال حاضر تغییر چشم گیری برای وضعیت فرمی بدن شما به و جود نیامده است، در حالی که متوجه تقسیمات تخمک تازه بارور شده و حرکتش به سوی رحمتان نمی شوید، بدن شما بستری مناسب، برای بلاستوسیتی که به سوی رحم می رود، آماده می کند!

دقیقا بعد از آزاد شدن تخمک، فولیکولی که تخمک از آن آزاد شده به جسم زرد یا Corpus Luteum تبدیل می شود و شروع به تولید هورمون پروژسترون می کند. جسم زرد تا زمانی که جفت رشد نموده و آمادگی حمایت از جنین را پیدا کند در تغذیه و حمایت از رویان، ایفای نقش می کند. حدود ده هفتگی جفت به حدی تکامل می یابد که دیگر نیازی به فعالیت جسم زرد نیست و جسم زرد تحلیل می رود.

بین ۶ تا ۱۲ روز بعد از جایگزینی بلاستوسیت در دیواره ی رحم، سلول های جفت در حال رشد، شروع به تولید  (Human Chorionic Gonadotropin) می کند. HCG به تخمدان های شما فرمان می دهد که تخمک جدید تولید نکنند و بدن شما را تحریک به بیشتر ساختن هورمون های استروژن و پروژسترون می کند که باعث می شوند دیواره ی رحم از ریزش حفظ و رشد جفت حمایت شود. نشانه های HCG ادرار یا خون شما ظاهر میشود، همان ماده ای که در آزمایش های بارداری بررسی می شود، گرچه ممکن است تا یک یا دو هفته دیگر هم از این تست جواب مثبت نگیرید.

تخمک گذاری و بویایی

یکی دیگر از نشانه های تخمک گذاری می تواند قوی شدن حس بویایی نسبت به قبل باشد!

این تئوری می گوید، حس بویایی در برخی زنان در حین تخمک گذاری، آنها را به فرومون های همسرشان حساس تر می کند.

فرومون ها ترکیبات شیمیایی هستند که تولید کننده بو هستند و طبیعت آزادشان می کند تا برای رابطه جنسی، محرک بیشتری باشد. هر چند که شما نمی توانید روی این موضوع به عنوان تنها علامت تخمک گذاری حساب کنید.


نكات بیشتر

1: چون رویان، در حال رشد است، مصرف سه وعده ی پروتئینی که هر وعده آن شامل میزان کافی گوشت باشد می تواند به ساخت بافت جدید برای بچه کمک کند. ترکیبی از آهن قوی با ویتامین C زیاد در غذاها، جذب آهن را بالا می برد، ماده ای که برای کمک به افزایش تعداد گلوبول های قرمز و جلوگیری از کم خونی، نیاز دارید.

2: اگر در طول بارداری کلسیم کافی مصرف نکنید، بچه این کلسیم را از استخوان های شما می گیرد. مصرف سه وعده ی روزانه لبنیات کم چرب می تواند کمک خوبی باشد.

3: بهترین راهکار مقابله با ویار این دوران، مصرف چای نعناع، شیرینیهای رژیمی نعناعی یا حتی آدامس نعناعی است. اگر با وجود رعایت این موارد بازهم بعد از خوردن غذا دچار حالت تهوع میشوید، میتوانید اندکی عرق نعناع بعد از غذا بخورید.

4: دیگر موادی که می توانید پس از غذا مصرف کنید، مخلوط زیره، نبات و هل به نسبت مساوی است. این مواد را با یکدیگر آسیاب کرده و بعد از هر وعده غذا یک قاشق چایخوری قورت بدهید.

 

 

نظر دهید

   پاسخ دهید

   2 × چهار =

   نی نی لپ
   Logo
   بازیابی رمز عبور
   مقایسه موارد
   • کل (0)
   مقایسه
   0